Merhaba Saygıdeğer Okurlarımız,

Dokuzuncu yılımızın ilk sayısıyla sizinle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Bugünü yaşatan Rabbime sonsuz hamd olsun.

Her geçen gün daha fazla rağbet gören Dergimizin 2016 yılı itibariyle ULAKBİM tarafından taranmaya başlandığına dair sevincimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Böylece uluslararası birçok veri tabanında taranmakta olan e-ŞARKİYAT, ülkemizin en önemli veri tabanında da taranır hale geldi. Akademik camiaya sunduğumuz katkının önemini artıran bu gelişmenin, ekibimizin özverili çalışmaları sayesinde olduğunu dile getirmenin bir kadirşinaslık gereği olduğunu belirtmek isterim.

Dergimizin bu sayısında Tefsir, Hadis, Fıkıh, Kelam, Tarih, Dil, Edebiyat, Sosyoloji ve Siyaseti gibi sosyal bilimlerin değişik alanlarına ait yirmi bir makale ile iki kitap tanıtımı, bir tercüme ve bir gezi yazısı yer almaktadır. Yayınladığımız bu makalelerin yanında hakemlerimizden gelen raporlar doğrultusunda yayınlayamadığımız çok sayıda makale de dergimize gelmiştir. Akademik dergiciliğin zor yönlerinden olan bu hususu da sizlerle paylaşmak isterim.

Her zaman olduğu gibi bu sayıda da yazılarıyla bize katkı sunan yazarlarımıza ve kıymetli vakitlerini ayırma zahmetinde bulunup bu yazıları değerlendiren hakemlerimize şükranlarımı sunmayı yerine getirilmesi gereken bir görev olarak telakki ediyorum.

Derginin XVII. Sayısının sayı editörlüğünü üstlenen Dergimizin Editör Yardımcısı Dr. Fuat İstemi’ye, teknik işleri büyük bir titizlikle yapan Yrd. Doç. Dr. Veysel Gürhan’a, İngilizce özetleri inceleyen Arş. Gör. Halide Rumeysa Küçüköner’e ve siz değerli okurlarımıza çok teşekkür ediyor, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.        

 

Doç. Dr. Mehmet Bilen

e-Şarkiyat ilmi Araştırmalar Dergisi Editörü